Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Polemika o privatizaciji, liberalizmu i ekonomskoj propasti Srbije

Komentari (44) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 četvrtak, 03 januar 2013 18:24
odlično
Odličan pregled pozicija i argumentacije. I odličan uvid u superiornost gospodina Dušanića i limitiranost neoliberalističke pozicije i njene popularne mantre - "liberalizuj, prodaj, privatizuj", pa će sve biti super.
Preporuke:
80
5
2 četvrtak, 03 januar 2013 19:37
SPAS
Srbija vodi apsolutno pogrešnu politiku protiv korupcije i kriminala. Ako neko podesi semafor, tako da sva četiri istovremeno pokazuju "zeleno", pa se nakon toga dogodi saobraćajka. Ko ovde treba da odgovara? Učesnici u nezgodi ili onaj koji je podešavao semafor? Dakle, ko je pisao propise o privatizaciji taj treba da odgovara, a ko se okoristio tim propisima i stekao imovinu, na uštrb privatizovane imovine, istu mu treba oduzeti. U Srbiji upravo oni koji su podešavali "semafore" danas se bore protiv kriminala i korupcije i vaspostavljaju neki novi sistem.
Preporuke:
66
2
3 četvrtak, 03 januar 2013 19:46
Student
Profesor Begović je u ovoj polemici pokazao dve stvari - da vređa sagovornika i drugo da zastupa potpuno devalviranu i propalu neoliberalnu tezu da je privatizacija dobra uvek i po svaku cenu.
Preporuke:
95
5
4 četvrtak, 03 januar 2013 20:05
perkins
begovicu sto je nama tako lose kad je privatizacija dobra?
Preporuke:
83
4
5 četvrtak, 03 januar 2013 20:19
Zoran L.
Profesor Begović promoviše ekonomski koncept za koji je dobro plaćen.Ali i tu promociju čini bledo ,bez argumenata osiono i nadobudno.Ali pošto mu je poslodavac moćan, nije ni bitan kvalitet obavljenog posla,poslodavac će dobiti ono što hoće.Profesor Dušanić nema moćne poslodavce, i prinuđen je da iznosi božanske istine da bi ugodio Bogu i pravdi.Na jednoj strani su sila i moć a na drugoj pravda i istina.Za sada pobeđuje sila.
Preporuke:
82
4
6 četvrtak, 03 januar 2013 20:43
Liberal
1. deoLiberalizam je ideologija slobode. Mi, liberali, smatramo da je za čoveka bolje da ima više slobode nego manje slobode, i da su sloboda i bezbednost drugih ljudi, i njihove imovine, jedine granice slobode. Zbog toga se pitam zašto većina čitalaca NSPM ima negativan stav prema liberalizmu. Pa valjda svi volimo slobodu? Čini mi se da čitaoci brkaju liberalizam sa totalitarnom ideologijom evropskih komesara, i njihovih lokalnih zastupnika. To jedno s drugim nema nikakve veze. Naprotiv, ekonomska i socijalna politika EU je izrazito anti-liberalna, i etatistička, što se lako da dokazati. Svaki istinski liberal bi se složio sa spoljno-političkom orijentacijom NSPM. EU guši slobodu, i ne treba ići u EU. Drago mi je što čitaoci NSPM ne žele da budu sluge briselskih komesara. Ali, upravo zato me i čudi to što čitaoci NSPM podržavaju domaći etatizam i ekonomski nacionalizam. Dragi prijatelji, ništa nećemo postići ako, umesto briselskih komesara, budemo imali beogradske komesare.
Preporuke:
23
47
7 četvrtak, 03 januar 2013 20:44
Liberal
2. deo

Ne trebaju nam ni briselski, ni beogradski komesari. Čoveku ne treba gospodar. Istorija je dokazala (a i sadašnjost to potvrđuje) da političari nisu pošteni i dobri, a ako neki slučajno i jeste, uvek se oko njega nađe 10 lažljivih, i pokvarenih. Zbog toga nije uopšte mudro osloniti se na političare, i dozvoliti im da upravljaju našom imovinom, i našom privredom. Naprotiv, jasno je da je političarima stalo samo do moći i novca. Jasno je da će vlast uvek biti zloupotrebljena. Zbog toga je dobro da se ta vlast, i moć države, što više ograniče, i da se političari izbace iz svih sfera društva. Sve zemlje na svetu, u kojima državne institucije imaju veliku moć(a to su maltene sve zemlje na svetu) polako, ali sigurno, idu ka bankrotstvu. Volim ovu našu Srbiju, i vidim da je i vi volite, ali ako hoćemo da napredujemo, mora se shvatiti da su državne institucije generator problema, i da je ljudima bolje da budu slobodni i da se sami staraju o sebi.
Preporuke:
16
38
8 četvrtak, 03 januar 2013 20:46
Liberal
3. deo

Velika je greška to što se veruje da će se pojaviti neka politička grupacija, koja će se o nama starati bolje nego što bismo mi sami to mogli. To je ideja koja se bazira na pretpostavci da postoji neki trust mozgova koji je svu pamet sveta popio, i koji stoga ima pravo da upravlja društvom. Da usmerava privredu, da određuje šta je dozvoljeno, a šta nije, tj. šta smemo, a šta ne smemo da uradimo. To je put koji vodi u totalitarizam, i kmetski položaj čoveka u društvu.
Preporuke:
20
32
9 četvrtak, 03 januar 2013 20:49
Radgost
četvrtak, 03 januar 2013 19:05
perkins
begovicu sto je nama tako lose kad je privatizacija dobra?

Pa u slučaju da je vama dobro onda je privatizacija loša.
Preporuke:
25
4
10 četvrtak, 03 januar 2013 20:52
Milorad Stanojlovic
Postujem teorijske stavove oba autora, ali ne i njihove empirijske opservacije i pretpostavke.
Sve je danas u konfliktu: liberalizam/neoliberalizam, samoupravljanje/boljsevizam, privatizacija/nacionalizacija, itd.
Mislim da smo u dubokoj brazdi nacionalizacije, vrlo sofistirane i slatke kao med.
Imovina Univerziteta, na primer! Zasto o tome moramo da cutimo? Imovina Jevreja Srbije, racunajuci i onu koja je "poklanjana" drzavi 1948. godine, da bi se dobila viza za begstvo iz bozijeg carstva na zemilji. Imovina sa perfektim performansama, koja prividno radi bez profita, a koja se cuva za - dezert.
Teorija ne moze da pliva istovremeno uzvodno/nizvodno, ali moze to da meri.

S postovanjem i uvazavanjem,
SRPSKI LIBERALNI SAVET
Preporuke:
9
34
11 četvrtak, 03 januar 2013 21:30
Dag
Periferija kod nas i ovog puta kasni za centrom. I dok je tamo liberalizam proglašen mrtvim, ovde je još uvek veoma moćan.

Primer ekonomskih liberala kod nas pokazuje šta se dešava kada se naučeno "preuči". Nešto što je po svojoj prirodi upitno (nauka) postaje dogma, a ono što treba kritički i pažljivo primeniti u praksi (teorijski model) postaje uzrok destrukcije.

Šok terapija kod nas dovela je do smrti pacijenta, a glavni doktor je još uvek ponosan! I nikad samouvereniji.
Preporuke:
42
3
12 četvrtak, 03 januar 2013 21:32
milo
Razlika dva koncepta se mogu vidjeti na primjerima Ukrajine i Bjelorusije!U Sovjetsko vrijeme Ukrajina je imala veći dohodak po glavi stanovnika od Bjelorusije!Obe zemlje su postale nezavisne!Ukrajina se opredjelila za koncept neoliberalizma i provela privatizaciju!Bjelorusija je sačuvala koncept društvenog vlasništva nad sredstvima za proizvodnju!BDP po glavi stanovnika u Ukrajini danas je 7 198 $ što je (neračunajući inflaciju) isto kao 1985!U Bjelorusiji BDP po glavi stanovnika je 13 100 $ a 1985 su imali 6 900$!
Preporuke:
53
4
13 četvrtak, 03 januar 2013 21:44
Nedeljko
kako dalje?
Preporuke:
10
0
14 četvrtak, 03 januar 2013 21:56
Liberal
Takođe mi je nejasno zbog čega smatraju da su ekonomski problemi sveta rezultat liberalnog kapitalizma, kad na Zapadu, već skoro čitav vek ne postoji nijedna kapitalistička zemlja. Ako nemate slobodno tržište kapitala, i slobodno tržište rada, onda to nikako ne može biti kapitalizam. Tamo gde imate centralnu banku, nemate slobodno tržište kapitala, jer kamatne stope (cena kapitala) nisu određene uparivanjem ponude i tražnje, već ih (svojom intervencijom) određuje centralna banka. Nema slobodnog tržišta rada tamo gde radno zakonodavstvo određuje minimalne nadnice, obavezuje preduzeća da plaćaju otpremnine, ili nameće druge obaveze koje blokiraju slobodno formiranje cene rada, i slobodno otpuštanje/zapošljavanje. Ako se cene kapitala i rada ne formiraju tržišno, već pod presudnim uticajem državnih institucija, onda je to državni intervencionizam (etatizam) a ne kapitalizam.
Preporuke:
13
36
15 četvrtak, 03 januar 2013 21:59
Liberal
Prema tome, ekonomski problemi sveta pokazuju da je omanuo etatizam, a ne liberalni kapitalizam (jer nikakvog kapitalizma ni nema). Od Amerike, preko Islanda , Grčke ,i Srbije, do Japana... koju god zemlju u problemima da analizirate, skoro uvek je glavni krivac država. Država vodi ekspanzivnu monetarnu politiku, i/ili ima prekomerne budžetske rashode, ili ima regulativu i institucije kojima usporava privredni rast, i/ili ima političku klasu koja je do te mere korumpirana da se u državi ne može normalno raditi, i da samo politički povezani i podobni mogu da prosperiraju. Skoro uvek je glavni krivac država, tj. njene istitucije.
Preporuke:
13
33
16 četvrtak, 03 januar 2013 22:45
Vladimir Dž
@Liberal – Minuse koje dobijaš je verovatno od ljudi koji poistovećuju tvoje ime sa liberalizmom koji je danas u svakodnevnoj upotrebi – a zapravo ja koliko vidim ti si liberal starog kova. U Americi su sebe davno prekrstili u libertarijanci samo da bi se razlikovali od današnjih liberala.

Razlike su ogromne, suštinske. Tebe gledaju kao na LDP, Centar za Liberalne studije,....i sve ostale kvazi liberalne organizacije koje su globalisti formirali. Globalisti su preoteli termin Liberal nebili se dopali onom delu naroda koji stvarno ceni slobodu pojedinca – narod nezna da u stvari iza današnjih liberala stoje globalisti.

Jedina stvar oko koje se neslažem je pitanje ekonomskog nacionalizma. Stari liberali u Americi su podržavali carine i to je ujedno bila najveća stavka koja je punila budžet. Ako smatraš da treba da budemo slobodni ekonomski, kako da to izvedemo ako nas učine zavisnim od njihove tehnologije i energije? Mislim da se stari liberali nebi složili stobom oko tog pitanja.
Preporuke:
40
5
17 četvrtak, 03 januar 2013 23:06
Đura
Nastup Borisa Begovića toliko bode oči neukusom i nerazumevanjem onoga što profesore Dušanić govori, da je to strašno. Posebno je tragičan nedostatak i najmanje volje da bar pokuša da razume šta to druga strana govori. To je izgleda slika i prilika današnjeg Pravnog fakulteta.
Preporuke:
59
2
18 četvrtak, 03 januar 2013 23:13
NSPM web
Upozoravamo sve komentatore, a posebno komentatora sa nadimkom "Liberal", da nećemo objavljivati komentare iz 4-5 nastavaka, zapravo da ćemo se striktnije držati starog pravila o "višestrukim komentarima".

hvala na razumevanju,
uz pozdrave od
(super)moderatora
Preporuke:
28
4
19 četvrtak, 03 januar 2013 23:19
Goran Jevtović
U slučaju jedne banke u čije poslovanje imam dobar uvid, član sam Upravnog odbora UniCredit Bank Srbija, znam da je porez na profit uvek bio plaćen i iskazan u bilansima uspeha koje sam svojim potpisom odobravao.

Ovime gore je sve kazano.
Preporuke:
32
4
20 četvrtak, 03 januar 2013 23:55
fristajlo
Privatizacija po pravilu vodi ka uvećanju efikasnosti: isti ili veći obim proizvodnje postiže se uz manje angažovanog kapitala i, naročito, radne snage – time se samo pokazuje kolika je bila lažna zaposlenost pre privatizacije.

Teorijski- tačno.
U praksi- privatizovane su samo kompanije, koje su ionako ostvarivale profit, i to sa jasnim ciljem- ne da se poboljša efikasnost, već prigrabi profit.
Gospodin Begović sad ima problem; treba da prizna kako je naivno gledao u papire, na kojima sve lepo piše- a da je samo malo podigao pogled sa papira- video bi ovo, o čemu govori Dušanić.
Smisao i cilj "privatizacija" u zemljama "tranzicije" je bio da se oni uspešni segmenti tih privreda prebace u vlasništvo zapadnih kompanija i tako, umesto da budu konkurencija- budu podrška; cilj je bio da se umrtve privredne aktivnosti, a ne pospeše.
No, za to treba imati -oči, ali i nešto morala...
Preporuke:
63
2
21 petak, 04 januar 2013 03:23
Sova
Ovo sto liberal pise jeste prica starog kova donekle zaboravljena, i taj libertijanizam je jedini nalik na to danas.Medjutim nacionalizam nije u suprotnost sa starom liberalnom idejom o nacionalnoj slobodi bas suprotno sto se vidi na prici tog pokreta u SAD.Drzava takodje treba da sacuva svoje strateske resurse a ne da ih rasprodaje ko zna kome a na taj nacin slabi i drzava i narod i gubi se i sloboda.A ovo sto Begovic prica je klasicna prica neoliberala rasprodaj sve radnike najuri samo radi profita multi kompanija videli smo to kod nas u zadnjih 10 god..Pitanje za Liberala koja zemlja u svetu po njemu ima slobodno trzisni sistem kakav on zastupa?
Preporuke:
19
1
22 petak, 04 januar 2013 07:34
Aleksandar
Privatizacijom preduzeća u restrukturiranju Srbija može sebi da obezbedi još malo privrednog rasta zasnovanog na povećanju produktivnosti.kakve uzasne liberalne gluposti. Resenje je naprotiv u povratku na NACIONALIZACIJU!
Preporuke:
15
3
23 petak, 04 januar 2013 08:01
Ad hoc
Begović je odavno postao dosadan-pravda neoliberizaciju,privatizaciju koje su neuspešne jer ih humanost ne tangira.
Preporuke:
19
1
24 petak, 04 januar 2013 09:50
Nedeljko
Liberal ne zna šta priča. Kže ...Ako nemate slobodno tržište kapitala, i slobodno tržište rada, onda to nikako ne može biti kapitalizam...
Kakav kapitalizam, kakve slobode na tržištu rada. Nema ni jednog ni drugog. Na delu je eksploatacija i robovlasništvo. Tamo gde nema slobode izbora - gde nema poslodavaca, gde je sve finansijski kapitaj - gde nema nikakve kontrole i bezbednosti - da li su to slobode ili anarhija.
Država odumire polako, sa narodom. Vlada finansijska oligarhija koja nema milosti ni prema narodu ni prema državi, pa ni prema vlasti. Ovi izabrani u vlast su njihovi eksponenti.
Preporuke:
24
1
25 petak, 04 januar 2013 09:56
Institucionalista
Kaže Liberal:
"Liberalizam je ideologija slobode. Mi, liberali, smatramo da je za čoveka bolje da ima više slobode nego manje slobode, i da su sloboda i bezbednost drugih ljudi, i njihove imovine, jedine granice slobode."
Ova opšte poznata mantra neoliberala, kao i brojni drugi stavovi koje navodi Liberal ima svog punog smisla. Nedostaje samo jedno podpitanje - za koga je ostvariva ta sloboda? Da li za onih milion nezaposlenih i obespravljenih u Srbiji, kao i za nezaposlene širom sveta? Šta ima nezaposleni od slobode kada nije u mogućnosti da zadovolji egzistencijalne potrebe?
Sloboda koju propagiraju neoliberali je sloboda samo za krupni kapital, za njegovo ničim ograničeno i nekontrolisano širenje. Amerika kao simbol "slobodne privrede" nameće liberalizam drugima, a njena privreda je obilato podržana od strane države. Primer vojnoindustrijskog kompleksa, ali i spašavanja krupnih korporacija poput Krajslera, DŽeneral Motorsa, banaka i sl. Čak i ratove vodi zarad interesa svojih korporacija.
Preporuke:
23
2
26 petak, 04 januar 2013 10:50
Lapovac
Čuda može da napravi ta teorijska ekonomija, samo što ima jednu ključnu manu a to je što neće nimalo da zagrebe po stvarnosti i vidi kako se te teorije realizuju u praksi. Te teorije me ponekad podsećaju na jednu priču od pre trideset i više godina kad je jedan pronalazač predložio kao najeftinije oružje za obaranje aviona motku. Kad su ga pitali a ko će i kako da drži tu motku, odgovorio je da to već više nije njegov problem.
E izgleda da profesora Dušanića zbog toga napadaju sa svih strana, jer grebe po stvarnosti i skrnavi im božje zapovesti od njihove teorije, a to jel da nije profesorski nivo, naročito u nedodirljivoj društvenoj nauci kao što je ekonomija.
Preporuke:
17
0
27 petak, 04 januar 2013 10:57
Zaharije Orfelin
Pa ovoliko nadmenosti,sujete,uobraženosti,sklonostika držanju lekcija i prepotentnosti, kao Boris Begović, nije pokazivao ni DŽefri Saks, pre nego štoje prestao da bude uvažavan.Čitava mu se diskusija svela na "ti će mi kažeš".Zar je to akademskii nivo? I to od nekoga ko već 10g., svojim pogrešnim savetima učestvuje ubesomučnom razgrađivanju Srbije.
Preporuke:
32
1
28 petak, 04 januar 2013 11:10
brm
neo-liberalizam kao ideologija Novog svetskog poretka ustvari znači da više ne postoji ni kao odelo stari poredak, ergo da je stari drukčiji od novog (i obrnuto) i sukladno tome da je neoliberalizam nešto sasvim drukčije, što dolazi na mesto liberalizma. Kasnije to izanaliziraše mnogi od Noama Čomskog do Majkla Mura, da bi Ron Pol sistem jasno, argumentovano i jednostavno nazvao fašizmom Musolonijevskog tipa. Novi svetski poredak se još u doba Musolinija isto tako zvao.prema tome treba se boriti za liberalizam (drugo ime za nacionalizam - ka dstanovništvo vlada sobom) jer je on jedini protivnik neo-liberalizmu (imerijalizmu - kad neko vlada pokorenim stanovništvom).zar je toliko komplikovano...bajate teorije komunizma, socijalizma ne pomažu jer su isto imperijalističke (ne vlada Mika nego Laza) a posebno je apsurdno boriti se protiv novog fašizma - novo srbskim nacizmom i fašizmom..
Preporuke:
6
8
29 petak, 04 januar 2013 15:06
Vladimir Dž
Fašizam bi ispravnije trebalo zvati Korporatizam jer je to spoj države i korporacija. – Benito Musolini.

Neoliberalizam - Protivi se uplitanju države u ekonomiju, protekcionizmu, visokim stopama poreza i sl. – Wikipedia.

Ekonomska globalizacija – Protok dobara i usluga, tzv. slobodna trgovina, protok ljudi migracija, protok kapitala i tehnologija. Posledice ekonomske globalizacije su pojačane privredne veze i opšte povezivanje i jačanje privrednih subjekata, te erozija nacionalnih suvereniteta u ekonomskoj sferi. – Wikipedia

Iz ovog se može izvući zaključak da je Neoliberalizam spoj nadnacionalnih institucija [Brisel] i velikih korporacija – Međunarodni fašizam – globalizam.

NEMOJTE da mešate stari liberalizam [današnje libertarijance], o kojoj Sova piše, i današnji neoliberalizam. Vidim neke levičare ovde koji odmah pucaju iz topova čim uoče reč liberal a nemaju istorijsku argumentaciju.

Ulogu države treba smanjiti a povećati ekonomski nacionalizam.
Preporuke:
8
3
30 petak, 04 januar 2013 16:21
Miroslav Anđelković
Osionost, nadobudnost i bahatost su ''vrline'' koje se lako mogu uočiti u pamfletima ''uvaženog'' profesora.
Gordosti tu nema ni u tragovima.
Jer, da bi se bilo gord(o), mora(lo bi) se imati čime i ponositi.
Zato, ''profesor'' bar ne čini jedan od smrtnih grehova.
To mu je olakšavajuća okolnost!
Prilikom jednog od ranijih napada gore pobrojanih ''vrlina'', demonstriranih u ''naučnom'' štivu objavljenom u ''Politici'' 30.06.2010. godine pod naslovom
''49° 56' 49" W, 41° 43' 32" N''
bekendovao sam ovom (da upotrebim njegov omiljeni termin) diletantu u stilu Novakovom!
Izvor:
http://www.politika.rs/pogledi/Boris-Begovic/49-56-49-W-41-43-32-N.sr.html
Inače, bračni par Begović-Popović u ''Politici'' ima status zaštićenih belih medveda.
Naročito gospođa Danica, koja sa redakcijom ima poseban ugovor o neobjavljivanju kritičkih osvrta čitalaca na njene traktate o svemu i svačemu!
Preporuke:
18
2
31 petak, 04 januar 2013 17:40
Prelivanje stecenog
Ne mogu da razumem kako niko ne shvata da je liberalan koncept kod nas bio izuzetno koristan i dobar svim akterima koji su u njemu ucestvovali?! Cemu onda dalja prica.
Po definiciji "svaka ideologija nosi pecat intresa"
Taj intres je, sad se vidi jako lepo , zadovoljen.
Da ne zaboravimo da su takodje jako dobro prosli i oni kojima je dozvoljeno da vrednost imovine smanje i umanje do mere ocekivanog.Nazalost, vecina njih nije bila niti jeste sposobna da nastavi bilo sta sto bi moglo da da neki kvalitetniji i ozbiljniji doprinos.
No najveci problem koji postoji je da niko van ovih krugova moci nije ni imao sansu da nesto postigne, bez obzira na kapacitete i mogucnosti.
Preporuke:
8
1
32 subota, 05 januar 2013 02:02
Šešeljevac - ovaj put radoznao
Bio bih zahvalan da neko od liberala, neoliberala, i uopšte zastupnika "tržišnih zakonitosti" i "slobodnog tržišta" objasni:

1.Zašto se na ovoj planeti sve može menjati ljudskom intervencijom uključujući tu i ZAKONE GENETIKE, osim ZAKONA TRŽIŠTA?

2.Na osnovu čega se tvrdi da nepromenjeni tržišni zakoni, tj. "slobodna tržišta" rada, kapitala i finansijskih sredstava obezbeđuju ekonomski prosperitet?

Pri tom polazim od pretpostavke da ekonomska nauka treba da obezbedi DRUŠTVENI a ne INDIVIDUALNI prosperitet, GLOBALNU a ne INDIVIDUALNU efikasnost. Jer posmatrano na nivou pojedinca faraoni su bili velemajstori individualne efikasnosti i individualnog ekonomskog prosperiteta. O slobodi da ne govorim. I sve to bez liberalizma i ekonomske nauke.Prema tome priča o slobodi, prosperitetu i ekonomskoj efikasnosti POJEDINCA je zanimljiva ali ne spada u predmet izučavanja ekonomske nauke.
Preporuke:
13
2
33 subota, 05 januar 2013 04:40
Velja
Neke prednosti privatnih u odnosu na državne firme su to što:
1) Imaju efikasnije upravljanje - više se radi i cilj je da se ispoštuju zadati rokovi. To za posledicu nekad i prekovremeni rad.
2) Bolju kadrovsku politiku. - Pri zapošljavanju u privatnu firmu se mnogo više gleda na stručne i lične kvalitete kandidata, nego na nepotizam ili političku podobnost. Da li neko misli da bi jedan privatnik na mesto inženjera-projektanata zaposlio svog sestrića koji nema blage veze? U državnoj firmi su takve pojave kud i kamo zastupljenije.

Mnogima se može činiti da se u prvatnoj firmi više radi i da je radnicima teže. Sa druge strane su, upravo zbog toga, privatne firme konkurentnije na na tržištu kad je reč o kvalitetu i ceni usluga i proizvda. To opet za posledicu ima bolje zarade.
Za kraj jedna empirijska informacija u prilog privatnom sektoru. U Novom Saddu u privatnom IT sektoru radi preko 5000 ljudi, a prosečna plata je oko 1000 eura.
Preporuke:
4
9
34 subota, 05 januar 2013 11:22
@Velja
Jedini problem je što zbir efikasnih privatnih firmi ne čini efikasnu privredu a još manje razvijeno društvo.
Preporuke:
9
1
35 subota, 05 januar 2013 12:07
vlaja
Za Velju
Poštovani! Ne mogu svi raditi u tim vašim informacionim tehnologijama kao tih 5 000 u Novom Sadu, koje su sada slažemo se u velikom zamahu, usponu... Voleo bih da to isto čujem i za pekare, metalce, mlekare ili recimo seljake, mislim na tih 1 000 evra. A što se tiče zapošljavanja, gde navodno u privatnim preduzećima nema nepotizma, "prijateljskog zapošljavanja". U privatizovanom preduzeću u kome sam radim istina nije iz IT, već iz metalskog kompleksa, zastupnik poslodavca - većinskog vlasnika (generalni direktor) otpustio je u "cugu" 70(sedamdeset) radnika proglasivši ih tehnološkim viškom. To bi naravno moglo biti u redu, povećanje produktivnosti, profita, ostale bla bla, pa čak i zarada onih koji su ostali da rade. Naravno od svega toga povećan je samo profit većinskog vlasnika. Ali, samo 5(pet) dana po otpuštanju navodnog viška zaposlenih, na jedno od tog "viška" zaposli se rođena sestra direktora. Obzirom da je ona veoma "stručna" već je promenila tri "viška".
Preporuke:
8
1
36 subota, 05 januar 2013 13:45
Šešeljevac@Velja
Za početak jedna empirijska informacija u prilog državne intervencije.
Pre par godina Francuska je uprkos protivljenju Brisela praktično nacionalizovala Alstom i iste godine političkim pritiskom sprečila prodaju Danon-a strancima.
Zašto?
U oba slučaja se rukovodila POSREDNIM EFEKTIMA koje ova dva giganta imaju na INDUSTRIJSKO i PRIVREDNO TKIVO čitave zemlje. Dakle ne njihovom individualnom efikasnošću i rentabilnošću već efektima koje svojim proizvodnim programima imaju na niz podugovorača, snabdevača, klijenata, potrošača.
Rentabilnost ovakvih kompanija se ne može procenjivati kratkoročno i parcijalno već isključivo dugoročno i globalno.
Preporuke:
9
1
37 subota, 05 januar 2013 13:56
Vladimir Dž
@ Šešeljevac – Čudi me da postavljate ovakva pitanja pošto je program SRS vrlo blizak sa onim što su radili američki stari liberali. Na umu su imali: minimalnu državu [administraciju], slobodno tržište, sloboda pojedinca i ekonomski patriotizam.

Današnji neoliberali, pravilnije ih je zvati fašisti-globalisti, ne žele nacionalne države, već super države poput EU sa ogromnim aparatom, monopol par kompanija u svakom segmentu privrede, ne slobodu pojedinca [politička korektnost].

Nama je sputan prosperitet jer nemamo ekonomski patriotizam. Porobljeni smo jer smo dozvolili da uđe njihov novac koji diktira bukvalno sve. Predhodna vlast je ušla u igru zaduživanja iz koje je nemoguće izaći. To je prevara na koju je pristala “demokratska“ garnitura. Bili smo uslovljeni da nam budu skinute sve sankcije i da postanemo deo tzv međunarodne zajednice ako pristanemo da instaliramo njihove kolonijalne institucije i standarde. Mislim pre svega na njihove finansijske kuće i lobiste u vrhu vlasti.
Preporuke:
10
1
38 subota, 05 januar 2013 13:58
Vladimir Dž
U knjizi: Put sukoba – NATO, Rusija i Kosovo, John Norris, bivši visoki američki službenik je napisao:

“Bilo je to Jugoslovensko odbijanje širim političkim i ekonomskim trendovima i reformama – ne stanje kosovskih albanaca – što najbolje objašnjava NATO ratove."

Pod ovim ekonomskim trendovima se misli na Miloševićevo odbijanje da dođu njihove banke i porobe nas zauvek. Ropstvo se uspostavlja puštanjem zemlje i građana da se zadužuju. Kad se jednom inicira ovaj preces nemoguće je izaći iz njega jer je to Ponzijeva shema, piramida najgore vrste. Do prekida ropstva je jedino moguće doći bankrotom ili hiperinflacijom. Ovo drugo je nemoguće raditi jer mi ne štampamo evre.

Mehanizam ovakve piramide je takav da se pozajmljivanje mora nastaviti u nedogled i to sa sve većim iznosima zajma. Mi imamo zapravo parazita u organizmu koji nam jede esenciju na duge staze. Parazit radi u sprezi sa lobistima da nam privreda ništa ne proizvodi sa jedne strane, dok sa druge iznosi pare iz zemlje.
Preporuke:
15
1
39 subota, 05 januar 2013 17:35
Velja
U principu, problem nije u tome da li je preduzeće državno ili privatno, već to da li preduzeće posluje u tržišno ili ne. Država mora da stvori regularne tržišne uslove poslovanja, što znači dobro pravosuđe, antimonopolske zakone, sprečavanje državnog protekcionizma, postojanje konkurencije itd. U tim uslovima svaka firma pa i državna mora da se ponaša racionalno. Privatna firma ukoliko ne ostvaruje profit, neće opstati. Ostvariće profit samo ako se kvalitetom i cenama svojih proizvoda i usluga probije na tržištu. Da bi to postigla potrebno joj je sposobno i efikasno rukovodstvo i stručan kadar. Problem je što državne firme često imaju monopolski položaj, a i kad nemaju, njihovi loši poslovni rezultati ih ne vode u stečaj, jer je tu uvek država da "uleti" sa svojim finansijama. Zato je u državnim firmama moguće krasti, prezapošljavati i zapošljavati nestručni kadar, nikoga ne prozvati za odgovornost..., jer su uvek tu poreski obveznici da pokriju sve gubitke. Radio ne radio ...
Preporuke:
6
1
40 subota, 05 januar 2013 18:39
@Vladimir DŽ.
Struktura kapitalizma se promenila od vremena starih američkih liberala.Umesto individualnih preduzetnika i porodičnih firmi sada tržištem dominiraju akcionarska društva koja se većinom kotiraju na berzi što znači da akcionari mogu biti i strani državljani. Kako od njih zahtevati ekonomski patriotizam? Čak jedna trećina akcionara Danona-a nisu francuski državljani. Da tadašnji politički vrh Francuske nije intervenisao (protivno pravilima slobodnog tržišta), većina akcionara bi u skladu sa pravilima slobodnog tržišta prodala svoje akcije ponuđaču, američkoj Pepsi K. A Pepsi K. bi isto tako u skladu sa pravilima slobodnog tržišta raskinula ugovore o kooperaciji sa desetinama hiljada francuskih seljaka jer bi jeftinije kupovala mleko od seljaka iz Rumunije ili Bugarske. Od slobodnog tržišta bi imali koristi samo akcionari Pepsija i kratkoročno rumunski i bugarski seljaci - dok multinacionalka ne nađe još jeftinije snabdevače.
P.S. Divim se Šešelju (kao i Miloševiću i Mladiću), nisam član SRS-a.
Preporuke:
6
3
41 subota, 05 januar 2013 19:09
@Velja
Jedino ostaje da objasnite zašto kapital beži iz država koje su stvorile "regularne tržišne uslove poslovanja, dobro pravosuđe, antimonopolske zakone, sprečavanje državnog protekcionizma, postojanje konkurencije itd".
Stručan naziv za bežanje kapitala iz Zapadne Evrope i SAD, je delokacija.Posledica delokacije, tj. izmeštanja industrijskih pogona van matične države, je deindustrijalizacija zemalja EU i sve veća nezaposlenost u tim zemljama.
Materijali sa zasedanja američkog Kongresa, francuskog Senata, nemačkog Bundestaga na kojima se raspravljalo o tome kako zaustaviti tu bežaniju mogu se naći na Internetu. Ali evo, reći ću Vam koji je zaključak. Dakle, zaključak je da jedino što interesuje kapital to je jeftina radna snaga - po mogućstvu bez sindikalne zaštite kako bi mogao maksimalno i bezobzirno da je eksploatiše. A to sa "regularnim tržišnim uslovima" je jedna smešna priča
Preporuke:
5
1
42 subota, 05 januar 2013 19:17
Vladimir Dž
Ruka koja daje je iznad ruke koja uzima. Novac nema otadžbinu, finansijeri nemaju osećaj patriotizma i pristojnosti, njihov smisao je samo njihov rast. - Napoleon

Napoleon je mrzeo bankare jer oni su bili ti koji su podsticali narode na ratove i ujedno finansirali sve strane u sukobu. Njima je bio u interes rat, jer kad su svi dužni njima onda oni uslovljavaju i usmeravaju. Usmeravali su narode u globalizam jer onda oni postaju gospodari sviju nas preko zajedničke valute.

Paralelno su gajili korporativnu kulturu gde su razvili metode upravljanja ljudima i načine kako da tehnokrate budu što bezobzirniji i sebičniji. Ovaj egoizam je bio hranjen ali ujedno i kontrolisan jer oni imaju upravljačku kontrolu u 500 najvećih kompanija sveta. Tako je ovaj piramidalan sistem uspeo da zbriše svaki oblik induvidualizma i sve samoodržive zanatlije / seljake.

Imamo posla sa materijalnim narkomanima i sa onim koji vole da gaze po ljudima, to su mundijalisti koji su se odrekli svog porekla.
Preporuke:
7
1
43 nedelja, 06 januar 2013 14:19
Šešeljevac
Dakle:
Na pitanje br.1 - Zašto čovek sme da menja zakone genetike a ne sme da menja zakone tržišta - nema suvislog odgovora.

Na pitanje br.2 - Ko, kada, gde i kako (podrazumeva se u kojoj zemlji i u kom periodu) je dokazao da "slobodna tržišta" rada, kapitala i finansijskih sredstava obezbeđuju maksimalan društveni prosperitet, odgovor je - niko, nikada i nigde, osim u literaturi, na TV-u i u novinskim kolumnama.(A papir...)
Preporuke:
8
1
44 ponedeljak, 14 januar 2013 20:26
Mile
Postovani čitaoci, jedno je sigurno da ova dva sagovornika, da i tako nazovem, ne shvataju sustinu privatizacije. A to je kako novac ulazi u privredu i kako izlazi iz privrede. Kada bi to znali onda bi odgovorili na pitanje nekog ranijeg komentara: zasto nam nije dobro sa privatizacijom? Po pravilu privatni kapital, posebno inostrani, ima pozitivne efekte na privredu samo u prvih 5 godina (teorijski i empirijski dokazano), nakon toga izvlači se lagano iz zemlje. Polemika napred pomenutih sagovornika je iskljucivo bazirana na literaturi do koje su se domogli da bi vezbali "pisanije" i posle to pretocili u nekakav tekst koji će objaviti u nekom preglednom časopisu svojih istomišljenika, za koji će dobiti poene neophodne za profesorsko napredovanje. Jadna nam je nauka na sta je se svela!
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner